Ukidanje jednokratnih plastičnih čaša u vrtićima

U procesu je jedan jako važan zahtev.

U vrtićima širom Srbije u upotrebi su uglavnom jednokratne plastične čaše, jedna čaša se koristi za nekoliko gutljaja i zatim se baca. Jednokratne čaše su problematične iz tri aspekta: zdravstvenog, u pogledu otpada i troškova.

Najveći problem je svakako zdravstveni. Plastika se na molekularnom nivou unosi u organizam što pravi mnoge probleme. Najveći problem je PBA, ali i pored njega jednokratna plastika ima još hiljade toksičnih materija. U Srbiji čak 11% stanovništva ima problem sa štitnom žlezdom. Jedan od prepoznatih razarača štitne žlezde, ali ne samo nje, jeste jednokratna plastika. Jedinjenja koja se nalaze u plastici takođe se dovode u vezu sa poremećajima kognitivne funkcije, kao što su učenje i memorija, razvojne funkcije, oslabljenim imunitetom, prekomernom gojaznošću, poremećajem pažnje, niskim IQ, i astmom.

Sa jednim pijenjem iz jedne plastične čaše dete unese između 723 i 1489 partikla mikro plastike – pokazala je studija iz 2023. National Natural Science Foundation of China. Dete u vrtićima popije i po 4-5 čaša dnevno. 

Sem zdravstvenih problema tu je i problem smeća. Procenat jednokratnih čaša u vrtićima čini između 85% i 95%. Mi smo došli do računice da se čak 150 miliona plastičnih čaša iz vrtića baci i završi na deponiji.

Iznenađen sam da inicijativa za ukidanje plastike u vrtićima nije shvaćena ozbiljnije i da imamo svega 4000 potpisa i da mnogi za svako rešenje vide problem (ovo generalno, ne samo za ovaj zahtev). Javilo se i dosta revoltiranog osoblja, sa sve receptom da “nema rešenja za plastične čase u vrtićima”. Hajmo redom:

1) Javili su nam se roditelji iz desetak zemalja gde su plastične čaše prevaziđene i neprihvatljive. Jednostavno – nema. Kako mi tako i oni.

2) Deci sa jednokratnim plastičnim čašama UNIŠTAVAMO trajno zdravlje izazivajući im endokrine i autoimune bolesti. Plastika RAZARA organizam. Dovodi do steriliteta. Ljudi, rizikujete da nemate unuke!!!

3) Kažu vaspitačice ne mogu da peru čaše. Ok. Evo jednog rešenja:

Dete ujutro ponese svoju unikatnu flašicu od inoksa, koristi je preko dana, popodne je vrati kući. Mama i tata je operu. Istu flašicu nosi u parkić, na sportić, na put. Vaspitačice ne moraju ništa da peru, dete ne dobije hašimoto sa 20 godina, mi nemamo 160 miliona plastičnih čaša godišnje. Nemojte reći da NEMA rešenja.

4) Nećete flašice? Ok imate čantre od inoksa ili emajlirane, isto unikatne, miki maus, čiča gliša… pomešaće ih možda. Jao smak sveta, kašlju, kijaju, sline, guraju jedni drugima prste u usta. Pa i bolje da svi budu jedanput više bolesni godišnje nego da dobiju hiper/hipotireozu ili još nešto gore.

Ljudi, ne budimo poslednja rupa na svirali, ovo ne gine da se promeni, što pre to bolje, pre manje bolesnih ako vam već nije do otpada.

Potpišite podršku zahtevu:

https://zahtevi.ekostraza.com/zahtev/ukidanje-jednokratnih-plasticnih-casa-u-vrticima

Ono što možete uraditi sem potpisivanja zahteva jeste da, ukoliko imate dete vrtićkog uzrasta pošaljete ovaj link u vrtićku viber grupu a svom detetu obezbedite dugotrajnu flašicu ili termos koji će već od sutra nositi sa svuda sa sobom i razviti zdravu naviku.

Ukoliko želite da primate mail-ove o svim našim budućim akcijama, radi veće šanse da ih ne propustite, prijavite se na naš newsletter. Radujemo svakom novom članu, druženju i svakom novom koraku ka poboljšanju sredine u kojoj živimo.